Göze iyi gelen şifalı bitkiler nelerdir?

Aslında bitkilerin göz hastalıklarının tümüne iyi geldiği söylenemez, çünkü bir kısım göz rahatsızlığı retina ve katarakt gibi benzeri, bunlar tıbbi müdahale ile tedavi edilebilir göz rahatsızlıklarıdır. Bizim burada sizlerle paylaşacağımız şifalı bitkiler gözdeki şişme, göz altında bulunan morluklar ve göz kuruluğu gibi rahatsızlıklara iyi gelecek olanlardır.

Papatya

Papatya çayı göz kuruluğuna ve yorgun gözlere iyi gelen bir bitkidir. Papatya çayını gözlerimiz için kullanmak istersek bir bardak papatya çayını buzdolabında soğuttuktan sonra temiz pamuk ve pamuksu bez ile gözlerimize 10 dakika süre kadar kompres yapın ve gözünüze iyi geleceğini göreceksiniz.

Gül Suyu

Gözdeki kuruluğa, göz altı morlukları ve kızarıklığına iyi gelen diğer bitkisel tedavi yöntemi de gül suyudur.  Gül suyunu kullanım şekli yine aynı şekilde pamuk ile komprestir.

Çay

Normalde paket çaylar kullanılır ama bizim tavsiyemiz normal demlenmiş ve ılımış çayı tülbent parçasına koyu gözünüz 10-15 dakika kadar kompres yaparsanız göz altındaki morluklarınıza iyi gelecek ve gözlerinizi dinlendirecektir.

Zencefil

Zencefil bitkisi genellikle enfeksiyon veya alerji nedeniyle şişen gözlere iyi geldiği tespit edilmiştir. Zencefil göz kısmında bulunan iltihapları kurutucu özelliğe sahiptir. Zencefili tüketim şekliniz göz için olmalıdır çünkü bu bitkinin birçok şekilde kullanımı vardır.

Rezene

Rezene bitkisi herkesin mutfağında bulanabilecek bir bitkidir. Bu bitki göz kuruluğuna iyi gelmektedir yani gözleri nemlendirici özelliğe sahiptir. 1 bardak kaynamış suya 1 çay kaşığı kurutulmuş rezene ekledikten sonra 10-15 dakika ılınmasını bekleyin. Daha sonrasına kompres şeklinde göze uygulayabilirsiniz. Ayrıca göz yorgunluğuna da iyi gelecektir.

Bir yorum yazın.