Yeşil Çayın Faydaları ve Hazırlanışı

Yeşil çay geçmişten günümüze bir çok bölgede faydalı olduğu ispatlanan içeceklerden biridir. Yeşil çayın en önemli özelliği ise yüksek besin değerleri ve içerdiği yüksek miktarda antioksidanlardır. Yeşil çay vitamin olarak E ve C vitaminlerini bol miktarda içerir. Yeşil çay sağlık bakımından çok etkili ve faydalı bir içecektir ve özellikle zayıflamak isteyenler için başlıca zayıflama çaylarından biridir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

  • Yeşil çay, kanda bulunan fazla kolesterolü azaltır ve normal seviyelere getirir.
  • Yeşil çayda bulunan polifenol vücuttaki fazla kaloriyi azaltır ve metabolizmayı  güçlendirip zayıflamanıza yarar.
  • Kan şekerinin yükselişini azaltır olması gereken seviyeye getirir yani diyabet hastalığı içinde etkilidir.
  • Yeşil çay içerdiği fazla antioksidanlar diş çürüklerine karşı etkilidir. Ayrıca ağız içini de bakterilerden arındırır.
  • Kan basıncını düzenleyici özelliğiyle, tansiyon hastalığına karşı etkilidir.
  • Cilt kırışıklıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Çünkü içerinde fazla antioksidan ciltte bulunan hücreleri onarıcı ve güçlendirir.
  • Yeşil çay içerinde bulunan vitamin ve bol miktarda mineral sayesinde bakterilere ve enfeksiyonlara karşı etkilidir.
  • Ayrıca yeşil çayın beyin hücrelerini onardığı düşünülmekte ve Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına iyi geldiği bilinir.

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Yeşil çayın bilinen büyük bir yan etkisi yoktur ancak içerisindeki kafein nedeniyle fazla tüketim sonucu uykusuzluk ve mide bulantısı gibi sorunlar yapabilir. Tüketim miktarını aşmadığını sürece herhangi bir yan etkisi yoktur.

Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır?

Bir fincanlık yeşil çay hazırlamak için  ortalama 5 gram kadar kurutulmuş yeşil çay yaprağı yeterlidir. Öncelikle içeceğiniz miktar kadar suyu ocakta kaynatın ve  kaynadıktan 5 dakika sonra süzgeç içerisindeki kurutulmuş yeşil çay yapraklarını ekleyin 2-3 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Demlenme süresini arttırmanız çayınızın tadını belirler. Yeşil çayı kaynar suyun içerisine direk atmanız çok acı bir çay sonucu verir. Yani kaynadıktan sonra bu yüzden bir süre beklemeniz gerekir.

Bir yorum yazın.