Tavşancıl Otu dünyamızda bulunan sayılı şifa veren bitki türlerinden biridir. Bu bitki yararlı olduğu gibi doğru kullanılmadığı takdirde zararlıdır. Zararlıdan kastımız İngiltere ülkesinde 5 çocuk bu Tavşancıl otuna dokunduktan sonra vücutlarında yaralar ortaya çıkmıştır.

Tavşancıl Otunun halk dilinde bilinen diğer adları Kamsam, Kekrek ve Öğrek Otu dur. Bu bitki maydanozgiller familyasında yer almaktadır. Bu bitkinin iyi derecede keskin bir kokusu bulunmaktadır ve boyu 2 metreye kadar uzamaktadır. Bu bitkinin yaprakları gövdesinde yetişmektedir.

Tavşancıl Otu genellikle Mayıs ve Haziran aylarında yetişmektedir. Bu bitki nemli ortamları seven ve görünümü şemsiyeye benzemektedir. Bu bitki bilinçli bir şekilde kullanılmadığı takdirde zararlı bir bitkidir.

Tavşancıl Otunun faydaları nelerdir?

Bu bitki bir nevi sindirim düzenleyicidir. Sindirim sisteminin kuvvetlendirmesi ve düzenlemesi ile bilinir. Diğer faydalarından biri de yüksek kan basıncını minimum seviyeye getirmeye yardımcı olur ve tansiyonu dengede tutar. Tavşancıl otu kısırlık tedavisinde de kullanılan bir bitkidir.

Bu bitkinin yukarıda belirttiğimiz gibi birçok faydası bulunmaktadır ama uzmanlarında belirttiği gibi bilinçli kullanılmadığı takdirde zararı da olabilir zarardan kastımız vücutta yaralar vb. gibi.

Tavşancıl Otu nasıl kullanılır?

Tavşancıl otu bir süre kaynatıldıktan sonra bal ile tatlandırılarak yemekten sonra bir çay bardağı olarak içilir.

Bir yorum yazın.